NDT system pro aktivní termografii

aktivni-termografie

Workswell Active ThermoInspector (“Workswell ATI”) je NDT (Non-destructive testing – nedestruktivní testování) systém pracující na principu tzv. aktivní termografie.

Ve své základní konfiguraci je systém Workswell ATI tvořen lampou (světelný/optický excitační zdroj), napájecím zdrojem, termokamerou a systémovým ovladačem. Lampa prostřednictví záblesků teplotně excituje materiál podrobený inspekci. Tepelná reakce zkoumaného materiálu je zachycena termokamerou. Poté je výsledná obrazová sekvence v infračerveném spektru zpracována a analyzována počítačovým programem, který umožňuje detekci a analýzu defektů. Software umožňuje na pořízenou sekvenci aplikovat všechny běžné algoritmy:

 • Thermographic signal reconstruction (TSR),
 • Differential absolute contrast (DAC),
 • Pulsed phase thermography (PPT),
 • Higher order statistics thermography (HOST),
 • Principal component thermography (PCT).
Workswell Active ThermoInspector - system pro aktiivní termografii (pulzní aktivní termografii, lock-in termografii apod.)

V rámci těchto algoritmů jsou použity nejmodernější přístupy jako je například FFT, PCA nebo high order statistics. Naměřená data je možné exportovat a následně zpracovat v SW jako je Matlab, Mathematics apod.

Pro analýzu pořízených dat je vhodné využít software Workswell CorePlayer, který je dodáván současně s celým systémem pro aktivní termografii.

POPTAT

Aktivní infračervená termografie je technikou nedestruktivního testování, která používá externí zdroj energie pro vyvolání (vybuzení) teplotního rozdílu mezi defektními a nepoškozenými oblastmi ve vzorku, který je testován. Za tímto účelem se používá široká škála zdrojů energie, přičemž nejčastější typy lze rozdělit na světelné (optické), mechanické a indukční.

Při použití optické excitace jsou defekty stimulovány světelnou energií, která se přenáší na povrch vzorku, kde dochází k tepelnému ovlivnění materiálu. Tepelné změny se šíří z povrchu do objemu vzorku. Zařízení optické excitace mohou využívat fotografických záblesků (realizující tzv. Diracův impuls), infračervené záření lampy (realizující tzv. jednotkový skok – pulsed thermography) nebo halogenové žárovky (pro periodické ohříván, tzv. lock-in thermography) a další.

Aktivní infračervená termografie je technikou nedestruktivního testování.

Systém založený na Workswell ATI je modulární a může být dodán v různých konfigurací, a to jak ze strany termokamery (LWIR, MWIR, vysokorychlostní termokamery apod.), tak ze strany excitačních zdrojů (optická excitace, elektromagnetické excitace nebo mechanická excitace) a samozřejmě i dalšího vybavení.

Představitelem ukázkové konfigurace je systém Workswell ATI-6000, který se skládá z termokamery (LWIR nebo MWIR) a světelného zdroje pro optické buzení, s možností zábleskového buzení i lock-in termografie.

Dodávané balení Workswell ATI-6000 obsahuje:

 • 2x světlo pro záblesky (jedno slouží jako náhradní díl)
 • 1x napájecí zdroj (generátor)
 • 1x systémový ovladač s dotykovou obrazovkou
 • 4x ochranné rukavice a brýle
 • 1x termokamera
 • 1x klávesnice
 • 1x Flashdrive
 • 1x Stativ pro kamery
 • 1x Stativ pro světlo na záblesky
 • 2x Reflektory
 • 2x přepravní boxy
 • 1x balení pro stativy

Termografická část 
Rozlišení640 x 480 pixelů
Frekvence snímků 50 Hz
Teplotní rozsah-40 °C … +640 °C (2 subrozsahy)
(volitelně až do 2 000 ° C se speciálním filtrem)
Citlivost≤ 0.03 °C (30 mK) @ 30°C
Přesnost±2 % nebo ±2 °C
Spektrální rozsah7,5 – 14 μm
ObjektivyVyměnitelné a zaostřitelné, různá zorná pole
Dostupné objektivy25° nebo 45° (standardně 25°)
Dynamický rozsah14bit radiometrická teplotní data, 14bit RAW data
KalibraceAno, oba teplotní rozsahy kalibrovány
Typ detektoruNechlazený mikrobolometr
Excitační část
Mobilní generátor světelných záblesků6000 J Power Pack, Sync function, hmotnost: 20kg
Ovládání lampyPrůmyslový PC ovladač pro přímou kontrolu lampy a termografického systému, generátor signálu pro přímou kontrolu světelných záblesků, nainstalovaný operační systém a software CorePlayer pro analýzu výsledných záznamů
Hlava lampyHalogen 6000 J Flash head
Funkce softwaru pro analýzu
ZáznamZáznam celé video sekvence, možnost znovu otevření, přehrávání
AnalýzaFunkce měření, ROI analýzy, výpočet FFT, statistické kvantitativní hodnocení, MAX, MIN, filtrace, průměrování atd.
Historie a protokolyÚplné zaznamenávání historie uživatelů, ukládání dat a správa dat
GUIGrafické uživatelské rozhraní, vizualizace a panel ukazatelů
ReportReport ve formátu PDF na vice stran, včetně IR obrazů, grafů a textových popisů
ProjektUživatelský project, úprava a vytváření souborů
Provozní prostředí
Provozní teplota-0°C … +45°C
Skladovací teplota-20°C … +60°C
Vlhkost vzduchu5% … 95% nekondenzující

Workswell CorePlayer

Software je určen pro detailní analýzu termogramů, jejich editaci, exportem do jiných formátů či tvorbu ucelených reportů. V softwaru jsou dostupné všechny běžné funkce pro analýzu těchto dat (teploty v bodě, minimum a maximum v oblasti, teplotní profil, zoom, změna teplotního rozsahu, palety, emissivity atd.), ale také nadstavbové funkce jako je GPS pozice na mapě či zobrazení digitální fotografie. Bližší informace o všech funkcích naleznete v datovém listu níže.

Software je určen pro detailní analýzu termogramů z termokamery.

TRIAL VERZE

STÁHNOUT

DATOVÝ LIST

STÁHNOUT

Formát Název Velikost Odkaz
pdf icon Datový list 0,4 MB STÁHNOUT

Back to Top