
Požáry elektrických instalací jsou v průmyslu poměrně častým, ale podceňovaným jevem. Mohou vést jen ke krátké odstávce bez vážnějšího finančního dopadu a újmě na zdraví, ale také k rozsáhlému požáru se ztrátami na životech. Přitom lze většině problémů předejít pravidelnou kontrolou elektrických instalací a jejich případnou opravou. Termografie je pro účely kontroly elektrických instalací při plném provozu využívána již několik desítek let, a dnes je považována za ověřenou metodu. Její princip, je založen na stanovení intenzity tepelného záření z povrchu měřeného objektu s pomocí termokamery s následným výpočtem povrchových teplot (kvantitativní metoda). Závažnost poruchy je určena z velikosti stanoveného oteplení.
Otázkou je, jak kontrolovat zařízení, která jsou ve velké výšce, jsou pod vysokým napětím a nacházejí se v oblastech s komplikovaným přístupem. Jak prověřit síť vedení ve velkých trafostanicích, když celý systém zabírá velkou plochu a kontrolované prvky obtížně dostupné?
Pro trakční vedení vysokého napětí a všechna místa, kde je problémem vzdálenost či nedostupnost kontrolovaných prvků, nabízí společnost Workswell s.r.o. elegantní a precizní řešení – připevnění termokamerového systému na bezpilotní letoun (dron či UAV). Systém Workswell WIRIS – lehká kompaktní sestava kamery pro viditelné spektrum, termokamery a ovládacích prvků, dovoluje uživateli zkontrolovat během velmi krátké doby i jinak těžce dostupné elektrické vedení ve velkých výškách. Za letu lze sledovat živý obraz z obou kamer, pořídit záznam celého letu a ten posléze analyzovat a identifikovat poškozená místa. Pro dron s termokamerou není problém ani nedostupný terén, ani např. velká plocha rozvodných stanic. Kontrolor ovládá celý systém z bezpečné vzdálenosti, aniž by jakkoliv trpěl diskomfortem jako u běžné pozemní inspekce.