Workswell SAFETIS Stainless Steel – termokamera pro brzkou detekci rizika zahoření v nerezovém krytu

PS_03

Workswell SAFETIS Stainless Steel je termovizní kamera (termokamera), speciálně konstruovaná pro brzkou detekci rizika zahoření a to ještě před vznikem samotného požáru. Ochranný kryt tohoto typu termokamery systému SAFETS je z nerezové oceli. Díky tomu je termokamera vhodná i do korozivního prostředí, nebo do prostředí, kde není možné používat jiné kovy.

Vysoký stupeň krytí IP 67 a mechanická pevnost krytu zaručují dostatečnou odolnost termokamery i v rámci náročných venkovních podmínek. Termokamera je plně radiometrická s rozlišením 336 x 256 pixelů nebo 640 x 512 pixelů a s obrazovou frekvencí 9 Hz, 30 Hz nebo 60 Hz. Přední průhled krytu je z germaniového skla tak, aby procházející infračervené záření bylo co nejméně utlumováno.

POPTAT Kalkulátor zorného pole

SAFETIS Stainless Steel jako plně radiometrická termokamera umožňuje vedle samotné detekce rizika vzniku požáru či přítomnosti požáru, také s vysokou přesností měřit povrchovou teplotu (nejistota měření je 2°C ± 2%). Informace o povrchové teplotě je důležitá pro vyhodnocení rizika zahoření, neboť právě teplotní trendy jsou hlavní informací při vyhodnocení rizika vzniku požáru. Díky velmi vysoké teplotní citlivosti je systém schopen zaznamenat i nejmenší teplotní změny. Vlastní inteligence systému je pak, dle nastavení operátora a adaptace systému, schopna předcházet většině falešných alarmů.

Při vzniku alarmu informuje termokamera SMARTIS o této události nadřazený systém prostřednictvím jednoho ze 7 digitálních výstupů (typu otevřený kolektor). Jednotlivé výstupy lze přiřadit různým událostem, oblastem a typům alarmů.

Termokamery SAFETIS nabízí dva teplotní rozsahy, tj. -25 °C až 150 °C, resp. -40 °C až +550 °C, s externím filtrem pak +50 °C až 1 000 °C resp. +400 °C až 1 500 °C.

PS_07
PS_39

Široká nabídka objektivů

Aby bylo možné termokameru uzpůsobit pro danou aplikaci, jsou v nabídce hned čtyři objektivy se zornými poli 90° x 69°, 69° x 56°, 45° x 37° a 32° x 26°. Dle výběru objektivu tak lze monitorovat například vzdálený objekt, nebo naopak povrch blízkého objektu o větší rozloze (například skladiště, povrch dopravníku nebo navážkové jámy apod.).

Velikost snímané plochy v závislosti na vzdálenosti a typu zvoleného objektivu si můžete ověřit v rámci kalkulátoru zorného pole.

Prvky systému SAFETIS

V rámci systému SAFETIS jsou vedle zde prezentovaného provedení SAFETIS Stainless Steel v nabídce i termokamery SAFETIS Indoor, tj. provedení pro interiér a dále SAFETIS Outdoor a SAFETIS Outdoor Pan-Tilt, tj. venkovní provedení s vysokým stupněm krytí IP 67 a PTZ polohovacím systémem.

Pro nutnost nasazení systému SAFETIS i do prostředí s rizikem výbuchu je pak k dispozici SAFETIS EX-proof. Tato kamera nese certifikaci do prostředí ATEX.

PS_06

Princip brzké detekce požáru termokamerami SAFETIS

Princip funkce brzké detekce požáru či rizika zahoření termokamerami SAFETIS je založen na kontinuálním měření oteplení a teplotních změn ve snímané scéně. Teplotní trendy jsou následně vyhodnoceny a pomocí specifických algoritmů je stanoveno případné riziko zahoření a zároveň jsou v nezbytné míře eliminovány falešné alarmy. Systém SAFETIS je tak schopen reagovat mnohem dříve než všechny ostatní systémy, které indikují až projevy vzniknuvšího ohně.

fire_graph_stage_1

Postupné oteplování

Plamen a dokonce ani kouř ještě nevznikají. Dochází teprve k postupnému rizikovému oteplení. Přestože kouřové detektory nereagují, systém SAFETIS zaznamenává i již malé změny oteplení a může včasně reagovat.

Generování kouře

Kouřové detektory reagují až v této fázi, tedy ve chvíli, kdy dochází ke generování kouře. Jedná se však o rizikovou fázi, kdy může dojít k velmi rychlému propuknutí zničujícího požáru. Systém SAFETIS by býval reagoval dávno před vznikem této události.

Zahoření

V této fázi jsou již viditelné plameny a je generován kouř. Na to reagují speciální CCTV kamery a samozřejmě i kouřové detektory. Obvykle je ale již pozdě a ztráty na majetku nebo na životech mohou být četné.

Typické aplikace protipožárního systému SAFETIS

Mezi typické aplikace systému SAFETIS patří monitoring v následujících oblastech:

 • Průmyslové sklady
 • Muniční sklady
 • Uhelné sklady a dopravníky
 • Elektrárny a systémy distribuce elektrické energie
 • Zemědělské sklady, sklady potravin
 • ATEXové prostředí
 • Skládky a spalovny, sklady nebezpečného odpadu
 • Dopravníkové pásy
 • Chemické a průmyslové závody
 • Cementárny
 • Monitorování perimetru
 Ukázka obrazovky z jednotky SAFETIS Control Unit. K jednotce je aktuálně připojeno 16 termokamer, jejichž obraz je pozorován v rámci jedné přehledové obrazovky. V pravém horním rohu obrazovky je zřejmé, že systém hlásí alarm.
Vestavěný Web-server - konfigurace oblastí zájmu (ROI) v níž budou detekovány jednotlivé alarmy.

Centrální jednotka nebo Web-server

S každou termokamerou SAFETIS lze komunikovat prostřednictvím vestavěného Web-serveru. Ten poskytuje základní obrazový stream, ale i možnost pokročile konfigurace a nastavení všech potřebných parametrů.

Více kamerový systém lze propojit prostřednictvím SAFETIS Control Unit. Tato jednotka umožňuje propojení až 16 termokamer SAFETIS libovolného provedení. Kamery je pak možné z této centrální jednotky shodně konfigurovat, indikovat alarmy apod. Více informací o centrální jednotce naleznete na samostatné produktové stránce SAFETIS Control Unit.

SAFETIS Indoor specification table
Resolution336 x 256 pixels640 x 512 pixels
Image frequency9 Hz, 30 Hz or 60 Hz9 Hz or 30 Hz
Temperature ranges-25°C to +150 °C
-40°C to +550 °C
Optional extended temperature range +50 °C to +1 000 °C (filter)
Optional extended temperature range +400 °C to +1 500 °C (filter)
Temperature sensitivity0.05 °C (50 mK)
Spectral range7.5 – 13.5 µm
Detector typeUncooled VOx microbolometer
FocusContinuous manual (fixed focusable, min focus distance depends on lens)
CalibrationYes, including calibration certificate
Web serverYes, integrated with additional early fire detection functions
FOV/Focal length 640 x 512iFOVAccuracyPixel size
FOV 69° x 56° / 9 mm1.889 mrad±2 % or ±2 °C1.9 mm from 1 meter
FOV 45° x 37° / 13 mm1.308 mrad±2 % or ±2 °C1.3 mm from 1 meter
FOV 32° x 26° / 19 mm0.895 mrad±2 % or ±2 °C0.9 mm from 1 meter
FOV/Focal length 336 x 256iFOVAccuracyPixel size
FOV 45° x 35° / 6.8 mm2.267 mrad±2 % or ±2 °C2.3 mm from 1 meter
FOV 35° x 27° / 9 mm1.889 mrad±2 % or ±2 °C1.9 mm from 1 meter
FOV 25° x 19° / 13mm1.308 mrad±2 % or ±2 °C1.3 mm from 1 meter
FOV 17° x 13° / 19mm0.895 mrad±2 % or ±2 °C0.9 mm from 1 meter
SAFETIS Outdoor built-in functions (integrated web-server)
Camera configurationBuilt-in web-server for easy and fast sensor configuration, Google Chrome, Safari, Explorer or Firefox browser compatible, no external software required
Monitoring and alarmingExtreme detection, MAX/MIN evaluation, Dynamic/Static measurement, User Control Table (Logical rules and PLC connection), Selectable digital output for specific ROI result (OR/AND operators)
VisualizationReal-time video streaming, Pallet settings, Overlay elements, Digital zooming, Numeric and statistical indicators, Input and Output overview panel
Image correctionNon-Uniformity Correction asynchronous/synchronous/triggerable
ROIUser definable measurement area (Point, Line, Polyline, Rect., Polygon, Circle) Multiple product selection for ROI presets (Manual or via Ethernet)
OthersReal-time Clock, Emissivity correction, Multiple languages
Camera configurationCamera is completely configured via SAFETIS Control software that is preinstalled on SAFETIS Control Unit
Number of cameras Up to 16 cameras connected to single SAFETIS Control unit
Monitoring and alarmingAdvanced analytics functions, Extreme detection, MAX/MIN evaluation, Dynamic/Static measurements, User Control Table (Logical rules for PLC connection), Selectable digital outputs for specific ROI measurement analysis
Advanced analytics functionsYes, eliminating of non-alarm triggers, eliminating of moving objects etc.
Graphical alarm visualizationYes
RecordingPre-alarm recording function allows to start recording before the alarms appear
Image recordingYes
Fully radiometric recordingYes
LoggingYes
VisualizationReal-time video streaming from up to 16 cameras, Pallet settings, Overlay elements, Digital zooming, Numeric and statistical indicators
Visualization on desktopVisualization can be reorganized according to customer wish
Graphs visualization from ROIYes
ROIUser definable measurement area (Point, Line, Polyline, Rect., Polygon, Circle)
Digital outputsUp to 15 digital outputs (7 on the camera, 8 on the SAFETIS Control Unit)
Network and I/O connectivity
Network connectivityEthernet for streaming and control (IEEE 802.3) Ethernet 100Mb/sec, RJ-45, Metal cable gland protection
Digital outputs on the camera7 x Isolated open collector output (max 40 VDC), M12 circular thread
Environmental data, dimensions and power supply
IP protection (Encapsulation)IP54 (or IP67 with front cover lens cap) – no special housing needed
Operating temperature0°C to +50°C
Automatic heatersYes, including clearing the window from ice
Storage temperature-40°C to +70°C
Humidity5% to 95% non-condensing
Dimensions and weight185 x 100 x 105 mm, 1.3 kg, Durable aluminum two-milled body
Supply input230 Vac, < 20 W, M12 circular thread
Mounting20 x M5 tread, 6 x ¼-20 UNC thread

Formát Název Velikost Odkaz
pdf icon Datový list 1,1 MB STÁHNOUT

Copyright © 2017 Workswell s.r.o.

Back to Top